.
Mi befolyásolja a kútfúrás költségeit?
A kútfúrás költségeit több tényező is befolyásolni tudja, például a fúrandó mélységben lévő talajszerkezet (kavicsos, sziklás stb.), a kút átmérője, a kúthoz kialakított szűrő típusa, a talajhoz választott technikai berendezés üzemeltetési költsége, a felvonulási költség. Éppen ezek miatt a változók miatt a kutak árát egyedi igények alapján határozzuk meg.

.
Milyen fúrási technológiával dolgoznak?
Három különböző fúrási módszert különböztetünk meg: a szárazfúrást, légöblítéses fúrást, és a folyadéköblítéses fúrást.
Víztermelő kutaknál a folyadéköblítéses módszer használatos, mert ez a leghatékonyabb módja a kút elkészítésének emellett számos geofizikai mérés is csak a fúróiszap (öblítő közeg) meglétében alkalmazható.
Mit érdemes tudni a folyadéköblítéses módszerről?
Ez egy olyan fúrási technika (forgófúrás), ahol a terheléséből és a fordulatszámhoz tartozó kerületi sebességből adódó kőzetaprító teljesítménnyel mélyül a furat. Eközben a fúrószáron bejuttatott öblítőfolyadék a furadékot a talpról elsodorva felszínre juttatja a fúrószár és a fúrólyuk közötti gyűrűs térben. Ez az úgynevezett jobböblítéses fúrás.
Gépeink folyadéköblítéses módszerrel dolgoznak jobb és balöblítéses technológiára is képesek!

.
Milyen anyagokat használnak a kútfúrás során?
Csak és kizárólag szabványnak megfelelő szerszámokkal, berendezésekkel és anyagokkal dolgozunk, szakképzett, profi csapattal.

.
Milyen mélységig, milyen átmérővel tudnak kutat fúrni?
Gépparkunknak köszönhetően a következő átmérőjű kutkat tudunk telepíteni:

  • 350mm furat átmérő 200m-ig
  • 220mm furat átmérő 400m-ig
  • 170mm furat átmérő 500m-ig

.
Használható-e kútfúrásra az egyszerű PVC cső?
PVC szennyvízcső (szürke és narancssárga PVC cső) a nem használható a kútfúráshoz. Az ilyen típusú csövekből – eltérően a külön kútfúrás céljára gyártott csövektől – káros anyagok oldódhatnak ki, és így elszennyezhetik az értékes vízkészletet. A nem megfelelő bélés használatával csak silány, alacsony vízhozamú kutat kapunk, emellett az ilyen módon kinyert víz még az egészségünkre is ártalmas anyagokat tartalmazhatnak. Ezért minden esetben érdemes szakemberekre bízni a munkát illetve olyan cégre, aki körültekintő az anyagok használatával.

.
Mekkora hely kell a kútfúró gépnek?
A fúrási munka helyigénye nagyban függ a fúrandó kút mélységétől és átmérőjétől. Általánosságban elmondható, hogy minél nagyobb átmérőben és minél mélyebbre fúrunk, annál nagyobb felszíni területre van szükség a kútfúró berendezés és a keletkező furadék tárolására. Speciális, kis helyigényű gépünk számára már néhány négyzetméter elégséges a munkavégzéshez.

.
Mit tartalmaz az ajánlatban lévő díj?
Az árajánlat magában foglal minden a kútfúrással kapcsolatos költséget, így az előírás szerű anyagok (kútbéléscső) árát is. Ha megrendelő kéri, a teljes kútgépészet kivitelezésének költsége is szerepelhet az ajánlatban, külön tételként. A kútfúrási ajánlatban szereplő árak túlnyomó része fix ár.

.
Mitől függ, hogy mekkora lesz a kút vízhozama?
A telepített kút vízhozama nagyban függ a kútfúrás minőségétől és kútátmérőtől és a vízadó réteg minőségétől valamint a vízadó rétegnek megfelelően és precízen kialakított szűrő rakattól. Egy kút pontos vízhozamát (hiába az előzetes felmérések és geológiai vizsgálatok) a fúrás végeztével, a próbaüzemeltetés közben tudjuk megállapítani.

.
Mi tartozik bele a garanciába?
10 év garanciát vállalunk a kút szerkezetére, a gépészeti rendszerre, a víz tisztaságára és a vízhozamra.

Hogyan megy végbe a kútfúrás?

A terület hidrogeológiai felmérése során arra a kérdésre keresünk választ, hogy a fúrási területen milyen mélységben és mekkora mennyiségű víz található.
Előzetes ajánlatunkat az adott terület hidrogeológiai adottságai és tapasztalatunk alapján készítjük el. Az előzetes ajánlatban szerepel:
  • a kút tervezési költsége;
  • a kút 1 méterre jutó kivitelezési költségének becsült egységára,
  • igény esetén a komplett kútgépészet kivitelezésének költség.
Az előzetes ajánlatban szereplő költségek jó kiindulási alapot adnak a további munkára.
A hidrogeológiai felmérés eredmény alapján a tervezőnk elékszíti a kút tervét.
A kút terve benyújtásra kerül az illetékes szakhatóságokhoz.
Az illetékes szakhatóságok által engedélyezett kútterv alapján végleges ajánlatot készítünk. Az ajánlat elfogadását követően szerződést kötünk az ügyféllel és ezt követően megkezdjük a munkavégzést.
Először egy keresőfúrást végzünk, amelyenek célja, hogy pontosan fel tudjuk térképzni a terület geofizikai szelvényeit. Ennek keretében meghatározásra kerül a vízadó rétegek helye, vastagsága és várható vízadó képessége. Az adatok kiértékelésre kerülnek, majd a megrendelővel egyeztetésre kerülnek. Ezt követően a megfelelő vízhozam elérése érdekében a fúrólyuk felbővítésére kerül sor, ami lényegében azt jelenti, hogy nagyobb átmérőre növeljük. A felbővítést a technikai csőrakatotbeépítése, kavicsolás és cementezés követi.
A szűrőmosatás és a tisztító kompresszorozást célja a maximálisan kinyerhető, homokmentes vízhozam elérése. Ezt követi a szivattyúzás.
A szűrőzés és a kompresszorozást követően a kútakna és kútfej kiépítésére és szerelvényezése kerül sor.

Milyen engedélyek szükségesek a kútfúráshoz?

A kútfúrás Magyarországon hatósági engedélyhez kötött. Az engedélyeztetés szempontjából az a döntő kérdés, hogy éves szinten mekkora mennyiségű víz kerül majd felszínre a kútból és hogy a kút milyen mély. évente 500 köbméter víz kivételéig és maximum 30 méter mélységig a kútterv elkészítését követően a települési önkormányzathoz kell fordulni az engedély kiadása érdekében. nagyobb vízhozamú, illetve mélyebb kút kivitelezéséhez vízügyi hatósági engedélyre van szükség, amelyet a területileg illetékes környezetvédelmi–, természetvédelmi– és vízügyi felügyelőség állít ki. Ebben az esetben üzemeltetési engedélyre is szükségünk lesz. A kútfúrás engedélyhez az alábbi dokumentumokra, adatok igazolására van szükség:
  • az engedélyes (legtöbbször az engedélyt kérő magánszemély) megnevezését és címe, tervek 8 példányban,
  • a közmű üzemeltetőjének hozzájárulását (amennyiben a kút létesítése érinti azt),
  • a kútfúrással érintett ingatlan tulajdonjogának igazolását,